Suomennos: Janne Kauppila
[Intro: Kappale: Ain’t Your Mama – Jennifer Lopez]
I ain’t gon’ do your laundry, I ain’t your mama.
(En pese pyykkejäsi, en oo äitisi.)
Nainen 1 puhelimessa: Hei, ystäväni. Hyvää. Entä sinulle?
—
Nainen 1 puhelimessa: Ei itse asiassa kuulu hyvää. Oli yksi nettijuttu, kahnausta Facebookin kanssa. Ei, minä vain tein postauksen, että valkoisten pitäisi palauttaa maamme.
—
Nainen 1 puhelimessa: Niin. Ja minut bännättiin Facebookista. Ihan uskomatonta.
—
Tämän puhelun teille tarjosi:
ELEKTRONINEN KOLONIALISMI
Nainen 1 puhelimessa (voice-over): Meistä yritetään tehdä tyhmiä tai jotain, en tiedä. Rasismi on todella huono asia. Meitä ei kohdella tasavertaisesti. Meitä ei kohdella ihmisinä… Ja tämä datankeruu… Niin ystäväni, sille pitää saada loppu. Tuhlaamme rahojamme ostamalla dataa sen sijaan, että ostaisimme vaikka kylmän juoman tai mekon tai leipää.
—
Google Why You Mad????
(“Miksi olet noin vihainen, Google?”)
Ääni 1 (elektroninen): Elektroninen kolonialismi tarkoittaa, että länsi ylläpitää ja laajentaa ylivaltaansa hallitsemiensa digitaalisten teknologioiden avulla. *Sardar varoitti meitä vuonna 1995: “Länsi etsii epätoivoisesti uusia paikkoja, joita valloittaa. Kun niitä ei ole, ne täytyy luoda. Ja tässä kuvaan tulee kyberavaruus.” Elektroninen kolonialismi on yksi niistä tavoista, joilla kolonialistinen herruus on kukistumisensa jälkeen säilynyt. Siinä missä siirtomaakolonialismi oli toimintatapa, jolla hankittiin, hallittiin, miehitettiin ja taloudellisesti hyväksikäytettiin maata ja työvoimaa – mitä muuten vieläkin tapahtuu, sitä vain sanotaan nyt kapitalismiksi – elektroninen kolonialismi pyrkii vaikuttamaan mieliin ja hallitsemaan niitä digitaalisten laitteiden avulla. Se myös ylläpitää entisten siirtomaiden riippuvuutta länteen laitteistojen, ohjelmistojen, teknikkojen, tietotaidon ja informaatioprotokollien kautta. Nämä luovat vieraiden käyttäytymissääntöjen, arvojen ja odotusten kokonaisuuden, mikä muuttaa ja marginalisoi paikallisia kulttuureja, kieliä, tapoja, arvoja ja elämäntyylejä, amerikkalais-eurosentristä tietoa suosien. Monista globaalin etelän maista on tullut “elektronisia siirtomaita”, joille pakkosyötetään läntisen maailman informaatiota. Informaatiovallankumouksesta on tullut globalisaation varjolla kulttuurin länsimaalaistamisen väline
*Teksti: Cyber slaves! (“Kyberorjat!”)
—-
[Kappale: Do You Know – Enrique Iglesias]
Nainen 1 kameralle: (laulaa kappaleen mukana) Do you know what it feels like, loving someone that’s in a rush to throw you away?(“Tiedätkö miltä tuntuu elää jonkun kanssa, jolla on kiire heittää sinut menemään? Do you know what it feels like – (lopettaa kesken säkeen) Etkö tiedä Enrique Iglesiasta? (Nauraa)
(Kappale jatkuu, ja nainen jatkaa laulamista mukana)
If birds flying south is a sign of changes…
(“Jos lintujen muutto etelään on merkki siitä, että asiat muuttuvat…”)
—
Ääni 1 ylhäältä: Internet on riistävä, sortava, poissulkeva, syrjivä, patriarkaalinen, rasistinen, homofobinen, transfobinen, lihavuusfobinen, pakottava ja manipuloiva. Internet toisintaa lännen internetin ulkopuolista rodullista, ekonomista, poliittista ja kulttuurillista väkivaltaa ja ylivaltaa, mikä oikeutetaan moderniuden idealla ja teknologisella kehityksellä.
Tekstejä:
Mutta minä rakastan internetiä
Miksi? 🙁 Koska internet on suuri valhe.
Internet ei ole universaali.
Internetissä ei ole kyse ilmaisun vapaudesta.
Internet ei ole paras juttu ikinä.
Internet ei ole hajautettu.
Internet ei ole unelma.
Internet ei ole pilvissä.
Se on merenpohjassa.
Merenalainen valokuitukaapelien verkosto.
Vesirajan alapuolella
niin sanottu langaton elämämme on hyvinkin langallista.
Merenalaiset valokuitukaapelit ovat kriittistä infrastruktuuria,
joka tukee globalisoitunutta maailmaamme.
Yli 880 000 km kaapelia kuljettaa merten alla digitaalista dataamme
Puheluja, sähköposteja, nettisivustoja, digitaalisia kuvia&videoita, meemejä ja emojeja… Kaikki kulkevat valosignaaleina merenalaisissa valokuitukaapeleissa
Ääni 2: …animaatio uusinta teknologiaa käyttävistä asennusaluksista näyttää alkuvaiheet rannikolla suoritettavasta operaatiosta, aurauksesta ja valokuitukaapelin hautaamisesta.
Tekstejä:
digitaalinen informaatiomme kulkee meren syvyyksissä
samaan tapaan kuin vesi siirtää energiaa kehoissamme.
data virtaa
Internetin suhteen meitä ei ole luotu yhdenvertaisiksi
Kaapelit ovat tiloja, joissa työtä, tietoa ja pääomaa upotetaan mereen
väkivallan arkkitehtuuria.
hyväksikäyttöä
poissulkemista
ekosysteemin häiritsemistä
virtuaalinen on hyvin todellista
Eivätkö nämä kolmion muotoiset reitit näytäkin tutuilta?
Kansanmurhareitit (sanaleikki routes/roots, reitit/juuret)
Kommunikaatiojärjestelmämme on kerrostunut jo olemassa olleiden kolonialististen reittien geopoliittiseksi matriisiksi
1800-luvun sähkekaapelit seurasivat kolonialistisen ajan laivareittejä,
ja suurin osa nykyajan valokaapeleista kulkee näitä samoja vanhoja reittejä pitkin
Samat tiet, samat tarinat, samat kivut
Kaapelit ovat uuden imperialismin laitteistoa
Ääni 2: Orjuuttajat ja kolonialistit yrittivät (ja yrittävät yhä edelleen) puolustaa ja oikeuttaa tekojaan sivistämisen retoriikalla: “Toimme villeille kulttuurin ja modernin maailman”, ikään kuin heidän uudet kauppareittinsä olisivat luoneet yhteyden uuteen maailmaan. Todellisuudessa he vain varastivat maata, teurastivat alkuperäisväestöä, hyväksikäyttivät luonnonvaroja ja työvoimaa lisätäkseen imperiumien varallisuutta. Internetin suhteen on sama tarina: multimediajätit väittävät yhdistävänsä ihmiset, kun he kuitenkin varastavat ja hyväksikäyttävät dataamme ja ilmaistyötämme kasvattaakseen mediaimperiumiensa varallisuutta ja valtaa.
Tekstejä:
He puolustavat valtaansa hinnalla millä hyvänsä
ja silti systeemi on haavoittuvainen
Hauraat instituutiot
Myrskyisät ekologiat
Atlantin orjakaupan aikaan hait seurasivat orjalaivoja
toivoen pääsevänsä syömään afrikkalaisten yli laidan heitettyjä ruumiita
nyt ne käyvät internetkaapeleiden kimppuun
haiden kybersodankäyntiä
turvallisuusympäristö
valvonta
yksityisviestiesi vakoilu
he tekivät meistä työvoimaansa
robotti: tšekin sanasta robota (“pakkotyö”), slaavilaisesta kantasanasta rab (“orja”).
Vetemme on traumatisoitunut
Mustan tiedon pyhäkkö
Veremme on intiimi meremme
Muisto merellisestä alkuperästämme
Kommunikaatioverkostot, energianesteet, kiertojärjestelmät
Fraktaalinen sietokyky
— Tauko
Nainen 1, laulaa kameralle “kansankielellä”
— Tauko
Vesi muistaa
kaiken mikä on ollut
kaiken mikä tulee olemaan
vesi kopio tietoa
vesi väittää dataa
vesi tallentaa ja kiertää
vesi on kommunikaation rajapinta
vesi on teknologia
me lataamme salaisuutesi
vesi on elämä
uponneet kaupungit
unohtuneet navigoinnit
poistetut vaellukset
valtameret ylittävä verkosto
tuotettu muistinmenetys
kätketty menneisyys
vedenalainen sivilisaatio
yksinoikeudellinen talousalue
merirajat
mannerjalusta
aluemeri
meren omistajuus
kunnioituksen puute
—
Nainen 2, kameralle: On yksi asia, että on leipää. On yksi asia, että on vettä. On yksi asia, että on käyttökelpoista, puhdasta vettä. Kun sataa, varsinkin ensimmäisen kerran, ilmakehässä on saasteita, joten se tulee sateen mukana alas. Se sataa teille, maaperään. Tuo saaste tuo mukanaan öljyjä, se tuo kaiken kohtaamansa mukanaan. Vesi tuo kaiken mukanaan. Vesi ei ole teollistumisen takia enää samanlaista. Me pidämme teollistumisesta. Kaikki haluavat elämästä helppoa. Teollistuminen tähtää siihen, että eläminen olisi helpompaa tai nopeampaa. Joten meillä on autoja nopeasti kulkemiseen – me emme kävele. Meillä on pesukoneita lautastemme puhdistamiseen– me emme halua pestä niitä. Haluamme, että parhaan mahdollisen mukavuuden. Haluamme, että tulee valmista nopeasti. Mutta tällä on hintansa. Se vie pois luonnollisuuden. Se vie pois sen, mitä olemme pitäneet luonnollisena. Se on hinta, minkä mielestäni joudumme maksamaan. Sillä kaikki saasteiksi kutsumamme asiat tai mitä näemme jätevedessä tai käyttövedessä, kaikki tuo on sellaista, minkä ihminen on tehnyt.
Tekstejä:
Me valloitimme
Me saastutimme
Me häpäisimme
Me hyväksikäytimme
Me raiskasimme
Me kuivatimme
Äiti maan
merellinen kosto
muistatko, että me katosimme?
Parantava vesi
Nainen 2, kameralle: Mutta uskon, että vesi on pyhää, kun sen puolesta rukoilee. Silloin se on elävää vettä. Se voi puhdistaa äänemme, se voi puhdistaa tekomme ja elämämme. Elävä on jotain tavallisuuden ylittävää. Kun vesi kulkee jossain, se jättää jäljen. Vettä ei voi laittaa mihinkään jälkeä jättämättä.
—
Jokaisella ihmisellä on velvollisuus. Ja velvollisuus on tietoisuus siitä, että “mitä teen tänään, vaikuttaa huomiseeni” ja että huominen ei välttämättä kuulu minulle. Uusi sukupolvi on tulossa. Pienikin vaivannäkö vaikuttaa tulevaan sukupolveen. Vedestä puhuttaessa se ei vaikuta vain ihmisiin vaan myös maaperään, maahan, kasveihin, elämän kiertokulkuun. Minä rukoilen… että sinusta kasvaa elävän veden jokia.
[Loppu: Nainen laulaa Ranskan Guyanan kreoliksi ja englanniksi veden hengestä]